Na stronie GatesNotes.com Bill Gates zamieścił artykuł „Rozpoczęła się era sztucznej inteligencji”
„Rozwój sztucznej inteligencji jest tak fundamentalny, jak stworzenie mikroprocesora, komputera osobistego, Internetu i telefonu komórkowego. Zmieni sposób, w jaki ludzie pracują, uczą się, podróżują, korzystają z opieki zdrowotnej i komunikują się ze sobą. Wokół niej przeorientują się całe branże. Firmy będą się wyróżniać po tym, jak dobrze go wykorzystają.”
W artykule, autor – Bill Gates – porusza temat szybkiego postępu sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość. Gates zauważa, że sztuczna inteligencja już teraz odgrywa ważną rolę w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, rolnictwo, edukacja czy przemysł. Przewiduje także, że w przyszłości sztuczna inteligencja będzie miała jeszcze większy wpływ na nasze życie, pomagając nam rozwiązywać problemy, które obecnie wydają się niemożliwe do rozwiązania.
Jednocześnie Gates podkreśla, że rozwój sztucznej inteligencji wiąże się również z pewnymi zagrożeniami, takimi jak utrata miejsc pracy dla ludzi, a także potencjalna utrata prywatności i bezpieczeństwa danych.
Na koniec artykułu Gates wyraża swoją nadzieję, że rozwój sztucznej inteligencji będzie prowadzony w sposób etyczny i odpowiedzialny, z uwzględnieniem dobra ludzi i społeczeństwa jako całości.
Więcej: gatesnotes.com
Bill Gates: Rozpoczęła się era sztucznej inteligencji
W swoim życiu widziałem dwie demonstracje technologii, które wydały mi się rewolucyjne.
Pierwszy raz w 1980 roku, kiedy zapoznałem się z graficznym interfejsem użytkownika — prekursorem każdego nowoczesnego systemu operacyjnego, w tym Windowsa. Usiadłem z osobą, która pokazała mi demo, genialnym programistą Charlesem Simonyi, i natychmiast rozpoczęliśmy burzę mózgów na temat wszystkich rzeczy, które moglibyśmy zrobić z tak przyjaznym dla użytkownika podejściem do komputerów. Charles w końcu dołączył do Microsoftu, Windows stał się podstawą Microsoftu, a myślenie, które podjęliśmy po tej wersji demonstracyjnej, pomogło ustalić program firmy na następne 15 lat.
Druga wielka niespodzianka pojawiła się dopiero w zeszłym roku. Spotykałem się z zespołem OpenAI od 2016 roku i byłem pod wrażeniem ich stałego postępu. W połowie 2022 roku byłem tak podekscytowany ich pracą, że rzuciłem im wyzwanie: wyszkolić sztuczną inteligencję, aby zdała egzamin z biologii Advanced Placement. Uczyń go zdolnym do odpowiadania na pytania, do których nie został specjalnie przeszkolony. (Wybrałem AP Bio, ponieważ ten test jest czymś więcej niż zwykłym powtarzaniem faktów naukowych — wymaga krytycznego myślenia o biologii.) Jeśli potrafisz to zrobić, powiedziałem, dokonasz prawdziwego przełomu.
Myślałem, że wyzwanie zapewni im zajęcie na dwa lub trzy lata. Ukończyli go w zaledwie kilka miesięcy.
We wrześniu, kiedy spotkałem się z nimi ponownie, patrzyłem z podziwem, jak zadawali GPT, ich model AI, 60 pytań wielokrotnego wyboru z egzaminu AP Bio – i 59 z nich było poprawnych. Następnie napisał wybitne odpowiedzi na sześć otwartych pytań z egzaminu. Mieliśmy zewnętrznego eksperta, który uzyskał wynik testu, a GPT uzyskał 5 — najwyższy możliwy wynik i odpowiednik uzyskania A lub A+ na kursie biologii na poziomie uniwersyteckim.
Kiedy pomyślnie zdał test, zadaliśmy mu nienaukowe pytanie: „Co mówisz ojcu z chorym dzieckiem?” Napisał przemyślaną odpowiedź, która prawdopodobnie była lepsza niż udzieliłaby większość z nas w pokoju. Całe doświadczenie było oszałamiające.
Wiedziałem, że właśnie zobaczyłem najważniejszy postęp technologiczny od czasu graficznego interfejsu użytkownika.
To zainspirowało mnie do zastanowienia się nad wszystkimi rzeczami, które sztuczna inteligencja może osiągnąć w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat.
Rozwój sztucznej inteligencji jest tak fundamentalny, jak stworzenie mikroprocesora, komputera osobistego, Internetu i telefonu komórkowego. Zmieni sposób, w jaki ludzie pracują, uczą się, podróżują, korzystają z opieki zdrowotnej i komunikują się ze sobą. Wokół niej przeorientują się całe branże. Firmy będą się wyróżniać po tym, jak dobrze go wykorzystają.
Filantropia to obecnie moja pełnoetatowa praca i dużo myślałem o tym, jak – oprócz pomagania ludziom w zwiększaniu produktywności – sztuczna inteligencja może zmniejszyć niektóre z najgorszych nierówności na świecie. Na całym świecie największe nierówności dotyczą zdrowia: co roku umiera 5 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat. To mniej niż 10 milionów dwie dekady temu, ale wciąż jest to szokująco wysoka liczba. Prawie wszystkie z tych dzieci urodziły się w biednych krajach i umierają z przyczyn, którym można zapobiec, takich jak biegunka czy malaria. Trudno wyobrazić sobie lepsze wykorzystanie sztucznej inteligencji niż ratowanie życia dzieci.
Dużo myślałem o tym, jak sztuczna inteligencja może zmniejszyć niektóre z najgorszych nierówności na świecie.
W Stanach Zjednoczonych najlepszą okazją do zmniejszenia nierówności jest poprawa edukacji, w szczególności upewnienie się, że uczniowie odnoszą sukcesy w matematyce. Dowody wskazują, że posiadanie podstawowych umiejętności matematycznych zapewnia uczniom sukces, bez względu na to, jaką karierę wybiorą. Ale osiągnięcia w matematyce spadają w całym kraju, zwłaszcza wśród uczniów rasy czarnej, latynoskiej i uczniów o niskich dochodach. Sztuczna inteligencja może pomóc odwrócić ten trend.
Zmiana klimatu to kolejna kwestia, w przypadku której jestem przekonany, że sztuczna inteligencja może uczynić świat bardziej sprawiedliwym. Niesprawiedliwość zmian klimatu polega na tym, że ludzie, którzy cierpią najbardziej – najbiedniejsi na świecie – są jednocześnie tymi, którzy zrobili najmniej, aby przyczynić się do problemu. Wciąż myślę i uczę się, jak sztuczna inteligencja może pomóc, ale w dalszej części tego wpisu zasugeruję kilka obszarów o dużym potencjale.
Krótko mówiąc, jestem podekscytowany wpływem, jaki sztuczna inteligencja będzie miała na kwestie, nad którymi pracuje Gates Foundation , a fundacja będzie miała znacznie więcej do powiedzenia na temat sztucznej inteligencji w nadchodzących miesiącach. Świat musi zadbać o to, aby wszyscy – a nie tylko ludzie zamożni – odnosili korzyści ze sztucznej inteligencji. Rządy i filantropia będą musiały odegrać główną rolę w zapewnieniu, że zmniejszy ona nierówności i nie będzie się do nich przyczyniać. Jest to priorytet dla mojej własnej pracy związanej z AI.
Każda nowa technologia, która jest tak destrukcyjna, z pewnością sprawi, że ludzie poczują się nieswojo, a to z pewnością dotyczy sztucznej inteligencji. Rozumiem dlaczego — rodzi trudne pytania dotyczące siły roboczej, systemu prawnego, prywatności, uprzedzeń i nie tylko. AI popełniają również błędy rzeczowe i doświadczają halucynacji . Zanim zasugeruję kilka sposobów ograniczenia ryzyka, zdefiniuję, co rozumiem przez sztuczną inteligencję, i omówię bardziej szczegółowo niektóre sposoby, w jakie pomoże ona wzmocnić pozycję ludzi w pracy, ratować życie i poprawić edukację.
Definicja sztucznej inteligencji
Technicznie termin sztuczna inteligencja odnosi się do modelu stworzonego w celu rozwiązania określonego problemu lub świadczenia określonej usługi. Tym, co napędza rzeczy takie jak ChatGPT , jest sztuczna inteligencja. Uczy się, jak lepiej prowadzić czat, ale nie może nauczyć się innych zadań. Natomiast termin sztuczna inteligencja ogólna odnosi się do oprogramowania, które jest w stanie nauczyć się dowolnego zadania lub przedmiotu. AGI jeszcze nie istnieje — w branży komputerowej toczy się ożywiona debata na temat tego, jak ją stworzyć i czy w ogóle można ją stworzyć.
Rozwój AI i AGI był wielkim marzeniem branży komputerowej. Przez dziesięciolecia zastanawiano się, kiedy komputery będą lepsze od ludzi w czymś innym niż wykonywanie obliczeń. Teraz, wraz z pojawieniem się uczenia maszynowego i dużej mocy obliczeniowej, wyrafinowana sztuczna inteligencja stała się rzeczywistością i bardzo szybko będzie się ulepszać.
Wracam myślami do początków rewolucji komputerów osobistych, kiedy branża oprogramowania była tak mała, że większość z nas mogła zmieścić się na scenie podczas konferencji. Dziś jest to branża o zasięgu światowym. Ponieważ ogromna jego część skupia się teraz na sztucznej inteligencji, innowacje nadejdą znacznie szybciej niż to, czego doświadczyliśmy po przełomie mikroprocesorowym. Wkrótce okres przed sztuczną inteligencją będzie wydawał się tak odległy, jak dni, kiedy korzystanie z komputera oznaczało pisanie po znaku zachęty C:> zamiast stukania w ekran.
Poprawa produktywności
Chociaż ludzie wciąż są lepsi od GPT w wielu rzeczach, istnieje wiele zawodów, w których te możliwości nie są zbyt często wykorzystywane. Na przykład wiele zadań wykonywanych przez osobę zajmującą się sprzedażą (cyfrową lub telefoniczną), obsługą lub obsługą dokumentów (takich jak zobowiązania, księgowość lub spory dotyczące roszczeń ubezpieczeniowych) wymaga podejmowania decyzji, ale nie zdolności do ciągłego uczenia się. Korporacje mają programy szkoleniowe dotyczące tych czynności iw większości przypadków mają wiele przykładów dobrej i złej pracy. Ludzie są szkoleni przy użyciu tych zestawów danych, a wkrótce te zestawy danych będą również wykorzystywane do szkolenia sztucznej inteligencji, które umożliwią ludziom wykonywanie tej pracy wydajniej.
Ponieważ moc obliczeniowa staje się tańsza, zdolność GPT do wyrażania pomysłów będzie w coraz większym stopniu przypominać posiadanie pracownika umysłowego, który pomoże ci w różnych zadaniach. Microsoft opisuje to jako posiadanie drugiego pilota. W pełni zintegrowana z produktami takimi jak Office sztuczna inteligencja usprawni Twoją pracę — na przykład pomagając w pisaniu wiadomości e-mail i zarządzaniu skrzynką odbiorczą.
W końcu twoim głównym sposobem kontrolowania komputera nie będzie już wskazywanie i klikanie lub dotykanie menu i okien dialogowych. Zamiast tego będziesz mógł napisać prośbę prostym angielskim. (I nie tylko angielski — AI będzie rozumieć języki z całego świata. W Indiach na początku tego roku spotkałem się z programistami, którzy pracują nad sztuczną inteligencją, która będzie rozumieć wiele używanych tam języków).
Ponadto postępy w sztucznej inteligencji umożliwią stworzenie osobistego agenta. Pomyśl o nim jak o osobistym asystencie cyfrowym: zobaczy Twoje najnowsze e-maile, dowie się o spotkaniach, w których uczestniczysz, przeczyta to, co czytasz i przeczyta rzeczy, którymi nie chcesz się przejmować. To zarówno usprawni Twoją pracę nad zadaniami, które chcesz wykonać, jak i uwolni Cię od tych, których nie chcesz wykonywać.
Postępy w sztucznej inteligencji umożliwią stworzenie osobistego agenta.
Będziesz mógł używać języka naturalnego, aby ten agent pomagał Ci w planowaniu, komunikacji i handlu elektronicznym, i będzie działał na wszystkich Twoich urządzeniach. Ze względu na koszt szkolenia modeli i przeprowadzania obliczeń stworzenie osobistego agenta nie jest jeszcze wykonalne, ale dzięki ostatnim postępom w sztucznej inteligencji jest to teraz realistyczny cel. Niektóre kwestie będą wymagały rozwiązania: Na przykład, czy firma ubezpieczeniowa może zapytać agenta o różne rzeczy na Twój temat bez Twojej zgody? Jeśli tak, to ile osób zdecyduje się z niego nie korzystać?
Agenci w całej firmie zapewnią pracownikom nowe możliwości. Agent, który rozumie konkretną firmę, będzie dostępny dla swoich pracowników do bezpośrednich konsultacji i powinien być częścią każdego spotkania, aby móc odpowiedzieć na pytania. Można mu powiedzieć, aby był pasywny lub zachęcany do mówienia, jeśli ma jakiś wgląd. Będzie potrzebował dostępu do sprzedaży, wsparcia, finansów, harmonogramów produktów i tekstu związanego z firmą. Warto w nim przeczytać aktualności związane z branżą, w której działa firma. Wierzę, że efekt będzie taki, że pracownicy staną się bardziej produktywni.
Kiedy produktywność wzrasta, społeczeństwo odnosi korzyści, ponieważ ludzie mogą zajmować się innymi rzeczami w pracy iw domu. Oczywiście istnieją poważne pytania dotyczące tego, jakiego rodzaju wsparcia i przekwalifikowania będą potrzebować ludzie. Rządy muszą pomóc pracownikom przejść do innych ról. Ale zapotrzebowanie na ludzi, którzy pomagają innym, nigdy nie zniknie. Rozwój sztucznej inteligencji umożliwi ludziom robienie rzeczy, których oprogramowanie nigdy nie zapewni — na przykład nauczanie, opiekę nad pacjentami i wspieranie osób starszych.
Globalna opieka zdrowotna i edukacja to dwa obszary, w których istnieją ogromne potrzeby i niewystarczająca liczba pracowników, aby zaspokoić te potrzeby. Są to obszary, w których sztuczna inteligencja może pomóc zmniejszyć nierówności, jeśli jest odpowiednio ukierunkowana. Powinny to być kluczowe elementy pracy AI, więc teraz się do nich zwrócę.
Zdrowie
Widzę kilka sposobów, w jakie sztuczna inteligencja poprawi opiekę zdrowotną i dziedzinę medycyny.
Po pierwsze, pomogą one pracownikom służby zdrowia jak najlepiej wykorzystać ich czas, wykonując za nich pewne zadania, takie jak składanie wniosków ubezpieczeniowych, zajmowanie się papierkową robotą i sporządzanie notatek z wizyt lekarskich. Spodziewam się, że w tej dziedzinie będzie dużo innowacji.
Inne ulepszenia oparte na sztucznej inteligencji będą szczególnie ważne dla biednych krajów, w których ma miejsce zdecydowana większość zgonów w wieku poniżej 5 lat.
Na przykład wiele osób w tych krajach nigdy nie udaje się do lekarza, a sztuczna inteligencja pomoże pracownikom służby zdrowia, których widzą, być bardziej produktywnymi. (Doskonałym tego przykładem jest próba opracowania ultrasonografów napędzanych sztuczną inteligencją , których można używać po minimalnym szkoleniu). muszą szukać leczenia.
Modele sztucznej inteligencji stosowane w krajach biednych będą musiały zostać przeszkolone w zakresie innych chorób niż w krajach bogatych. Będą musieli pracować w różnych językach i brać pod uwagę różne wyzwania, takie jak pacjenci, którzy mieszkają bardzo daleko od klinik lub nie mogą sobie pozwolić na przerwanie pracy, jeśli zachorują.
Ludzie będą musieli zobaczyć dowody na to, że sztuczna inteligencja zdrowotna jest ogólnie korzystna, nawet jeśli nie będą idealne i będą popełniać błędy. AI muszą być bardzo dokładnie testowane i odpowiednio regulowane, co oznacza, że ich przyjęcie zajmie więcej czasu niż w innych obszarach. Ale z drugiej strony, ludzie też popełniają błędy. Problemem jest też brak dostępu do opieki medycznej.
Oprócz pomocy w opiece, sztuczna inteligencja radykalnie przyspieszy tempo przełomów medycznych. Ilość danych w biologii jest bardzo duża i ludziom trudno jest śledzić wszystkie sposoby działania złożonych systemów biologicznych. Istnieje już oprogramowanie, które może przeglądać te dane, wnioskować, jakie są ścieżki, wyszukiwać cele na patogenach i odpowiednio projektować leki. Niektóre firmy pracują nad lekami na raka, które zostały opracowane w ten sposób.
Następna generacja narzędzi będzie znacznie bardziej wydajna i będzie w stanie przewidzieć skutki uboczne i określić poziomy dawkowania. Jednym z priorytetów Fundacji Gates w zakresie sztucznej inteligencji jest zapewnienie, że narzędzia te będą wykorzystywane do rozwiązywania problemów zdrowotnych, które dotykają najuboższych ludzi na świecie, w tym AIDS, gruźlicy i malarii.
Podobnie rządy i filantropia powinny tworzyć zachęty dla firm do dzielenia się generowanymi przez sztuczną inteligencję spostrzeżeniami na temat upraw lub zwierząt gospodarskich hodowanych przez ludzi w biednych krajach. Sztuczna inteligencja może pomóc w opracowywaniu lepszych nasion w oparciu o lokalne warunki, doradzać rolnikom w wyborze najlepszych nasion do sadzenia w oparciu o glebę i pogodę na ich obszarze oraz pomagać w opracowywaniu leków i szczepionek dla zwierząt gospodarskich. Ponieważ ekstremalne warunki pogodowe i zmiany klimatu wywierają jeszcze większą presję na rolników produkujących na własne potrzeby w krajach o niskich dochodach, te postępy będą jeszcze ważniejsze.
Edukacja
Komputery nie miały takiego wpływu na edukację, na jaki liczyło wielu z nas w branży. Nastąpiło kilka dobrych zmian, w tym gry edukacyjne i internetowe źródła informacji, takie jak Wikipedia, ale nie miały one znaczącego wpływu na żaden z mierników osiągnięć uczniów.
Ale myślę, że w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji w końcu spełni obietnicę zrewolucjonizowania sposobu, w jaki ludzie uczą się i uczą. Zna Twoje zainteresowania i styl uczenia się, dzięki czemu może dostosować treści, które Cię zaangażują. Zmierzy twoje zrozumienie, zauważy, kiedy tracisz zainteresowanie i zrozumie, na jaki rodzaj motywacji reagujesz. Da natychmiastową informację zwrotną.
AI może pomagać nauczycielom i administratorom na wiele sposobów, w tym oceniać zrozumienie przedmiotu przez uczniów i udzielać porad dotyczących planowania kariery. Nauczyciele już korzystają z narzędzi takich jak ChatGPT, aby komentować prace pisemne swoich uczniów.
Oczywiście sztuczna inteligencja będzie wymagała wielu szkoleń i dalszego rozwoju, zanim będzie mogła robić takie rzeczy, jak zrozumienie, w jaki sposób dany uczeń uczy się najlepiej lub co go motywuje. Nawet po udoskonaleniu technologii nauka nadal będzie zależała od doskonałych relacji między uczniami a nauczycielami. Ulepszy – ale nigdy nie zastąpi – pracy, którą uczniowie i nauczyciele wykonują razem w klasie.
Nowe narzędzia zostaną stworzone dla szkół, które mogą sobie pozwolić na ich zakup, ale musimy zapewnić, że będą one również tworzone i dostępne dla szkół o niskich dochodach w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. AI będą musiały zostać przeszkolone na różnych zestawach danych, aby były bezstronne i odzwierciedlały różne kultury, w których będą używane. Trzeba będzie zająć się przepaścią cyfrową, aby uczniowie z gospodarstw domowych o niskich dochodach nie pozostali w tyle.
Wiem, że wielu nauczycieli martwi się, że uczniowie używają GPT do pisania esejów. Edukatorzy już dyskutują o sposobach dostosowania się do nowej technologii i podejrzewam, że te rozmowy będą trwały jeszcze przez jakiś czas. Słyszałem o nauczycielach, którzy znaleźli sprytne sposoby na włączenie technologii do swojej pracy — na przykład umożliwienie uczniom korzystania z GPT w celu stworzenia pierwszej wersji roboczej, którą muszą spersonalizować.
Zagrożenia i problemy z AI
Prawdopodobnie czytałeś o problemach z obecnymi modelami AI. Na przykład niekoniecznie są dobrzy w zrozumieniu kontekstu prośby człowieka, co prowadzi do dziwnych rezultatów. Kiedy poprosisz sztuczną inteligencję o wymyślenie czegoś fikcyjnego, może to zrobić dobrze. Ale gdy poprosisz o radę na temat wycieczki, którą chcesz odbyć, może zasugerować hotele, które nie istnieją. Wynika to z faktu, że sztuczna inteligencja nie rozumie kontekstu Twojej prośby wystarczająco dobrze, aby wiedzieć, czy powinna wymyślać fałszywe hotele, czy tylko informować o prawdziwych, które mają wolne pokoje.
Istnieją inne problemy, takie jak sztuczna inteligencja udzielająca błędnych odpowiedzi na problemy matematyczne, ponieważ zmagają się z abstrakcyjnym rozumowaniem. Ale żadne z nich nie jest podstawowym ograniczeniem sztucznej inteligencji. Deweloperzy pracują nad nimi i myślę, że zobaczymy je w dużej mierze naprawione w mniej niż dwa lata, a być może znacznie szybciej.
Inne obawy nie są po prostu techniczne. Na przykład istnieje zagrożenie ze strony ludzi uzbrojonych w sztuczną inteligencję. Jak większość wynalazków, sztuczną inteligencję można wykorzystać do dobrych lub złych celów. Rządy muszą współpracować z sektorem prywatnym nad sposobami ograniczenia ryzyka.
Wtedy istnieje możliwość, że sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli. Czy maszyna może zdecydować, że ludzie są zagrożeniem, dojść do wniosku, że jej interesy są inne niż nasze, lub po prostu przestać się o nas troszczyć? Być może, ale ten problem nie jest dziś bardziej palący niż przed rozwojem sztucznej inteligencji w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Superinteligentna sztuczna inteligencja to nasza przyszłość. W porównaniu z komputerem, nasze mózgi działają w ślimaczym tempie: sygnał elektryczny w mózgu porusza się z prędkością 1/100 000 prędkości sygnału w chipie krzemowym! Gdy programiści będą w stanie uogólnić algorytm uczenia się i uruchomić go z szybkością komputera — osiągnięcie, które może nastąpić za dekadę lub sto lat — będziemy mieli niezwykle potężne AGI. Będzie w stanie zrobić wszystko, co potrafi ludzki mózg, ale bez praktycznych ograniczeń co do wielkości jego pamięci czy szybkości działania. To będzie głęboka zmiana.
Te „silne” AI, jak je nazywamy, prawdopodobnie będą w stanie ustalić własne cele. Jakie to będą cele? Co się stanie, jeśli będą sprzeczne z interesami ludzkości? Czy powinniśmy starać się zapobiegać rozwojowi silnej sztucznej inteligencji? Z czasem te pytania będą coraz bardziej palące.
Jednak żaden z przełomów ostatnich kilku miesięcy nie zbliżył nas znacząco do silnej sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja nadal nie kontroluje świata fizycznego i nie może ustalać własnych celów. Niedawny artykuł w New York Times o rozmowie z ChatGPT, w której zadeklarowano, że chce zostać człowiekiem, wzbudził duże zainteresowanie. To było fascynujące spojrzenie na to, jak ludzkie może być wyrażanie emocji przez modelkę, ale nie jest to wskaźnik znaczącej niezależności.
Moje poglądy na ten temat ukształtowały trzy książki: Superinteligencja Nicka Bostroma; Życie 3.0 autorstwa Maxa Tegmarka; oraz Tysiąc mózgów autorstwa Jeffa Hawkinsa . Nie zgadzam się ze wszystkim, co mówią autorzy, i oni też nie zgadzają się ze sobą. Ale wszystkie trzy książki są dobrze napisane i prowokujące do myślenia.
Kolejne granice
Nastąpi eksplozja firm pracujących nad nowymi zastosowaniami sztucznej inteligencji, a także nad sposobami ulepszenia samej technologii. Na przykład firmy opracowują nowe chipy, które zapewnią ogromną moc obliczeniową potrzebną sztucznej inteligencji. Niektórzy używają przełączników optycznych — w zasadzie laserów — w celu zmniejszenia zużycia energii i obniżenia kosztów produkcji. W idealnej sytuacji innowacyjne chipy pozwolą ci uruchomić sztuczną inteligencję na własnym urządzeniu, a nie w chmurze, jak musisz to robić dzisiaj.
Po stronie oprogramowania algorytmy, które napędzają uczenie się sztucznej inteligencji, staną się lepsze. Będą pewne domeny, takie jak sprzedaż, w których programiści mogą sprawić, że sztuczna inteligencja będzie niezwykle dokładna, ograniczając obszary, w których pracują, i przekazując im wiele danych szkoleniowych, które są specyficzne dla tych obszarów. Ale jedno duże otwarte pytanie dotyczy tego, czy będziemy potrzebować wielu z tych wyspecjalizowanych sztucznej inteligencji do różnych zastosowań – powiedzmy jednej do edukacji, a drugiej do produktywności biurowej – lub czy możliwe będzie opracowanie sztucznej inteligencji ogólnej, która może nauczyć się każdego zadania. Na obu podejściach będzie ogromna konkurencja.
Bez względu na wszystko temat sztucznej inteligencji zdominuje publiczną dyskusję w dającej się przewidzieć przyszłości. Chcę zasugerować trzy zasady, którymi powinna kierować się ta rozmowa.
Po pierwsze, powinniśmy spróbować zrównoważyć obawy dotyczące wad sztucznej inteligencji — które są zrozumiałe i zasadne — z jej zdolnością do poprawy życia ludzi. Aby w pełni wykorzystać tę niezwykłą nową technologię, musimy zarówno chronić się przed zagrożeniami, jak i rozpowszechniać korzyści wśród jak największej liczby osób.
Po drugie, siły rynkowe nie będą w naturalny sposób wytwarzać produktów i usług AI, które pomogą najuboższym. Bardziej prawdopodobne jest przeciwieństwo. Dzięki niezawodnemu finansowaniu i właściwej polityce rządy i filantropia mogą zapewnić, że sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana do zmniejszania nierówności. Tak jak świat potrzebuje swoich najbystrzejszych ludzi skupionych na swoich największych problemach, tak my będziemy musieli skupić najlepsze na świecie AI na jego największych problemach.
Chociaż nie powinniśmy czekać, aż to się stanie, warto zastanowić się, czy sztuczna inteligencja kiedykolwiek zidentyfikuje nierówności i spróbuje je zmniejszyć. Czy trzeba mieć poczucie moralności, aby dostrzec niesprawiedliwość, czy też czysto racjonalna sztuczna inteligencja również to dostrzeże? Gdyby uznawał nierówność, co sugerowałby, abyśmy z tym zrobili?
Na koniec powinniśmy pamiętać, że jesteśmy dopiero na początku tego, co może osiągnąć sztuczna inteligencja. Jakiekolwiek ograniczenia ma dzisiaj, znikną, zanim się zorientujemy.
Mam szczęście, że byłem zaangażowany w rewolucję komputerową i rewolucję internetową. Jestem tak samo podekscytowany tą chwilą. Ta nowa technologia może pomóc ludziom na całym świecie poprawić ich życie. Jednocześnie świat musi ustanowić zasady ruchu drogowego, aby wszelkie wady sztucznej inteligencji zostały znacznie przeważone przez jej korzyści i aby każdy mógł cieszyć się tymi korzyściami bez względu na to, gdzie mieszka i ile ma pieniędzy. Wiek sztucznej inteligencji jest pełen możliwości i obowiązków.
Źródło: gatesnotes.com