Christopher Nolan ostrzega przed „momentem Oppenheimera” AI

Christopher Nolan ostrzega przed „momentem Oppenheimera” AI

Christopher Nolan, reżyser filmu „Oppenheimer”, ostrzegł przed „przerażającymi możliwościami” związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji. Nolan porównał AI do bomby atomowej, mówiąc, że „jeśli nie będziemy odpowiedzialni za to, co robimy z tymi narzędziami, to jesteśmy skazani na zagładę”.

Nolan wyraził swoje obawy podczas panelu dyskusyjnego po specjalnym pokazie filmu w Nowym Jorku. W panelu wzięli udział także Thom Mason, dyrektor Los Alamos National Laboratory, Carlo Rovelli i Kip Thorne, fizycy, a także Kai Bird, autor książki „American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer”, na której Nolan oparł swój film.

„Powstanie firm, które w ciągu ostatnich 15 lat używają słów takich jak 'algorytm’, nie znając ich znaczenia w matematycznym sensie, jest przerażającą możliwością” – powiedział Nolan. „Ludzie w mojej branży, którzy o tym mówią, po prostu nie chcą ponosić odpowiedzialności za to, co robi ten algorytm”.

„Jeśli to zastosujemy do AI, to jest przerażające. Nie tylko dlatego, że systemy AI trafią ostatecznie do infrastruktury obronnej. Będą odpowiedzialne za broń nuklearną. Jeśli powiemy, że to jest oddzielna entitas od osoby, która ją dzierży, programuje i wykorzystuje, to jesteśmy skazani. Musimy mówić o odpowiedzialności. Musimy ścigać ludzi za to, co robią z narzędziami, które mają” – kontynuował Nolan.

Film Nolana opowiada historię J. Roberta Oppenheimera, który został poproszony przez amerykańskie władze wojskowe o opracowanie bomby atomowej w czasie II wojny światowej. W filmie w rolę fizyka teoretycznego wciela się Cillian Murphy, a w pozostałych rolach występują Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr. i Florence Pugh.

Słowa Nolana padają w momencie, gdy przemysł filmowy jest w stanie bliskim paraliżu, a SAG-AFTRA ogłosiło strajk, który dołączy do protestów członków WGA. Jednym z głównych problemów obu związków jest kwestia AI i jej potencjalnego wpływu na rynek pracy w przemyśle filmowym.

„Kiedy mówimy o AI, o tych problemach, to wszystko w gruncie rzeczy wynika z tego samego – kiedy innowujemy z technologią, musimy zachować odpowiedzialność” – powiedział Nolan.

„Czy myślisz, że będziemy nadal analizować postać Oppenheimera, gdy nasza wiedza o fizyce kwantowej będzie się pogłębiać, a my będziemy coraz lepiej 'oswajać’ atom?” – zapytał Todd w pewnym momencie panelu.

„Mam nadzieję, że tak” – odpowiedział Nolan. „Kiedy rozmawiam z czołowymi badaczami w dziedzinie AI, to mówią, że to jest ich moment Oppenheimera. Patrzą na historię i pytają: 'Jakie są obowiązki naukowców, którzy rozwijają nowe technologie, które mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje?'”

„Czy myślisz, że Silicon Valley myśli o tym w ten sposób?” – wtrącił Todd. „Czy uważają, że to jest ich moment Oppenheimera?”

„Tak, to mówią” – odpowiedział po chwili Nolan, po czym zaśmiał się. „To jest pomocne, że ta kwestia jest dyskutowana, i mam nadzieję, że ta dyskusja będzie się nadal toczyć. Nie mówię, że historia Oppenheimera oferuje łatwe odpowiedzi na te pytania, ale może przynajmniej pokazać, gdzie leżą niektóre z tych obowiązków i jak ludzie mogą zadać sobie pytanie: 'Ok, jaka jest odpowiedzialność?'”

Więcej: nbcnews.com Źródło: variety.com


Rynek AI. Informacje, wiadomości, aktualności, nowości