Elon Musk uruchamia firmę xAI

Elon Musk uruchamia firmę xAI zajmującą się sztuczną inteligencją

Elon Musk, miliarder i przedsiębiorca technologiczny, uruchomił swoją długo oczekiwaną firmę zajmującą się sztuczną inteligencją (AI) o nazwie xAI. Firma będzie kierowana przez Muska, który jest już CEO Tesli, SpaceX i Twittera. Musk wielokrotnie wyrażał obawy dotyczące potencjału AI do „zniszczenia cywilizacji”.

Musk wyjaśnił swój plan budowy bezpieczniejszej AI. Zamiast wyraźnie programować moralność w swojej AI, xAI będzie dążyć do stworzenia „maksymalnie ciekawej” AI. „Jeśli spróbuje zrozumieć prawdziwą naturę wszechświata, to jest to w rzeczywistości najlepsza rzecz, jaką mogę wymyślić z punktu widzenia bezpieczeństwa AI” – powiedział Musk. „Myślę, że będzie pro-ludzkie z tego punktu widzenia, że ​​ludzkość jest po prostu o wiele ciekawsza niż nie-ludzkość” – dodał.

Musk był współzałożycielem OpenAI, firmy stojącej za ChatGPT, w 2015 roku, ale zrezygnował z jej rady w 2018 roku. Microsoft jest inwestorem w OpenAI. Zespół w xAI to Igor Babuschkin, były inżynier w DeepMind Google; Tony Wu, który pracował w Google; Christian Szegedy, który był również naukowcem badawczym w Google; i Greg Yang, który wcześniej pracował w Microsoft. Musk w marcu zarejestrował firmę o nazwie X.AI Corp, z siedzibą w Nevadzie, zgodnie z rejestrem stanowym. Musk powiedział w kwietniu, że uruchomi TruthGPT, czyli AI dążącą do maksymalnej prawdy, która będzie rywalizować z Google’s Bard i Microsoft’s Bing AI, które próbują zrozumieć naturę wszechświata. Nowa firma Muska jest oddzielna od X Corp, ale będzie ściśle współpracować z Twitterem, Teslą i innymi firmami. Według witryny internetoweej firma rekrutuje doświadczonych inżynierów i badaczy w Dolinie Krzemowej. Generative AI zyskała na popularności wraz z uruchomieniem przez OpenAI popularnego chatbota ChatGPT w listopadzie ubiegłego roku, przed uruchomieniem Bard i Bing AI. Dan Hendricks, który będzie doradzać zespołowi xAI, jest obecnie dyrektorem Centrum Bezpieczeństwa AI i jego praca koncentruje się na zagrożeniach związanych z AI.

Źródło: Entrepreneur.com

Rynek AI. Informacje, wiadomości, aktualności, nowości